Nowy zimowo-wiosenny sezon tańców tradycyjnych
Data: 01-01-2017 o godz. 17:13:03
Temat: Warsztaty


Po przerwie świątecznej
RUSZAMY 9 STYCZNIA.
Zapraszamy tańczących i nietańczących, wszystkich którzy chcą się nauczyć lub doskonalić umiejętności taneczne w poniedziałki od 20.00 do 22.00, na Scenie Lubelska 30/32 (III piętro kamienicy przy Dworcu Wschodnim w Warszawie). Domofon 7.

Będziemy poznawać i doskonalić tańce wiejskie i miejskie (głównie polskie, choć nie tylko). Wśród nich będzie mazurek i mazurka, oberek i polka, kujawiak i fokstrot, walczyk i tango, sztajerek i wiwat, równy i okrąglak, siber i trampolka, owijok i powolniak, przodek i wiele innych.

24 kwietnia nie odpoczywamy po tygodniowych Mazurkach. Wręcz przeciwnie – właśnie na kajockie mazurki zapraszamy. Zagra Mateusz Kowalski.


Zrzutka na koszty bieżące Sceny po 5 zł od osoby.
- 9 stycznia tańczyliśmy sieradzkie owijoki i rawskie mazurki, a grali: na skrzypcach Łukasz Nizik, na basach Maria Tkaczyk i na bębnie Mateusz Dobrowolski. (55)
- 16 stycznia oberki z południowo-zachodniego mazowsza (Raducz) grał Piotr Kaznowski (skrzypce), a towarzyszyli mu Joanna Strelnik (basy) i Mateusz Dobrowolski (bębenek). (54)
- 23 stycznia była gratka dla miłośników Taboru Kieleckiego. Tęgie Chłopy w Szczupłym Składzie (Mateusz Kowalski – akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Kazik Nitkiewicz – trąbka, Dorota Murzynowska – baraban) grały melodie z Sędka – chłopy i polki. (56)
- 30 stycznia grał nam Marcin Szargut na akordeonie własne kompozycje w stylu miejskim - polki (z nogi), walczyki i tanga. (56)
- 6 lutego Kapela od Niechcenia grała repertuar z centralnej Polski (na skrzypce, basy i bębenek). Były opoczyńskie oberki i polki, a przy okazji ćwiczenie umiejętności śpiewania przyśpiewek (wyrywasów) w trakcie tańczenia mazurków z pogranicza opoczyńsko-radomskiego. Zajęcia (z doskoku) poprowadziła Ola Więcka. (54)
- 13 lutego tanczylismy tańce warszawsko-podmiejskie. Przeboje z dwudziestolecia międzywojennego grał Heniek Małolepszy (bandżo, śpiew), Zuza Zimończyk (trąbka) i Kuba Zimończyk (harmonia trzyrzędowa). Uczyliśmy się polki z nogi, fokstrota, sztajerka, tanga i walczyka. (54)
- 20 lutego melodie z okolic na wschód od Warszawy (od Mińska Mazowieckiego do Kołbieli) grali: Piotr Dorosz, Joanna Rzeźnicka i Mateusz Dobrowolski. Tańczyliśmy oberki, polki i trojaka. (55)
- 27 lutego były tańce kurpiowskie: okrąglak, polka trzęsiona i trampolka. Przygrywał Tomek Mielnicki na harmonii pedałowej, bębnił mu Marek Mielnicki. (54)
- 6 marca kontynuowaliśmy naukę tańców kurpiowskich: żurawia, fafura, starej baby i powtórzyliśmy trampolkę. Grali: Tomek Mielnicki, Diana Szawłowska, Patrycja Kuczyńska. Patrycja pomagała również wprowadzeniu warsztatów. (46)
- 13 marca uczyliśmy się radomskich mazurków i polek, a grał Kuba Zimończyk na harmonii z Pawłem Nowickim bębniącym na barabanie. (43)
- 20 marca tańczyliśmy tańce z Powiśla Maciejowickiego. Zagrała kapela Nadciśnienie, czyli Joanna Rzeźnicka na skrzypcach, Urszula Smykowska na bębenku i Rafał Bieryło na basach. (40)
- 27 marca były tańce z pogranicza radomsko-opoczyńskiego. Mazurki, oberki i fokstroty grała Kapela od Niechcenia Stanisław i Joanna Strelnikowie na skrzypcach i bębenku z Anną Lewczuk na basach). Melodie od Fiderka grał Staszek Strelnik, a od Zarasia Aśka Strelnik. (50)
- 3 kwietnia uczyliśmy się KUJAWIAKÓW. Grał Kuba Zimończyk na harmonii trzyrzędowej, a później Rafał Miśta (skrzypce) z Anią Lewczuk (basy).

Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=586