„Kręci się” – cykl seminariów o tańcach
Data: 06-06-2015 o godz. 18:48:27
Temat: Warsztaty


Szanowni Państwo!
W związku z tym, że Ambasada Muzyki Tradycyjnej nareszcie otworzyła swoje podwoje, najwyższy czas, aby zaczęło się w niej kręcić. Zapraszamy na „Kręci się” – cykl cotygodniowych seminariów poświęconych tańcom, oczywiście głównie wirowym.
Spotkania prowadzi Grzegorz Ajdacki.

Domek fiński Jazdów 3/20 w Warszawie (przy pl. Na Rozdrożu)
wtorki 9, 16 i 23 czerwca, godz. 20.15-22.30
Jako że na drugim spotkaniu tematów było wiele, a dyskusja na tyle się przeciągnęła, że nie została nawet chwila na filmy, 23 czerwca poświęcamy przede wszystkim ilustracjom filmowym. Poruszymy kwestię sytuacji naturalnych i scenicznych w tańcu oraz postaramy się pokazać różnice w pojmowaniu zagadnień muzyczno-tanecznych w różnych częściach Polski. Skupimy się na WIWATACH WIELKOPOLSKICH, ale dla porównania będą też przykłady z Radomskiego i z okolic Rzeszowa.



Na „Kręcisiach” poruszamy tematy, które trudno szczegółowo omawiać na warsztatach tanecznych, a mogą być bardzo pomocne dla zrozumienia kultury i tradycji tanecznej.
  • Na spotkaniu 9 czerwca Grzegorz Ajdacki opowiadał, jak doszło do tego, że zajmuje się tańcami tradycyjnymi, dlaczego się nimi zajmuje i czym one dla niego są. Następnie analizowaliśmy różne oberki, porównując parę filmowych przykładów tańca oraz tańczyliśmy, starając się wyczuć charakter muzyki i oddać go ruchem. Przygrywała Kapela Mateusza Kowalskiego.
  • 16 czerwca dyskutowaliśmy o tym, czym właściwie jest taniec tradycyjny. Były omawiane podstawowe zasady dotyczące tradycji tanecznych, zachowań podczas zabaw i kultury tańca. Na koniec tańczyliśmy stosując poznane zasady. Grała Kapela od Niechcenia.

Wstęp: 15 PLN



Grzegorz Ajdacki
Z wykształcenia geograf, z zamiłowania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnym podejściem do przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc w wielu miejscach zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie pogłębia wiedzę podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy.
Pomysłodawca i realizator nowatorskiego pomysłu na przekaz tradycji muzyczno-tanecznych w Polsce pod nazwą „TTT Teatr Tańca Tradycyjnego” (m.in. spektakl „Odys”, 2011 r.). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca”.



Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pokochaj Śródmieście!

Więcej o wydarzeniach w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej





Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=576