Zimowo-wiosenny sezon warsztatowy
Data: 04-01-2015 o godz. 18:32:05
Temat: Warsztaty


Po krótkiej przerwie świątecznej zapraszamy na ZIMOWO-WIOSENNY sezon warsztatów tańców tradycyjnych.
Pierwsze spotkanie w poniedziałek 5 stycznia 2015 r., godz. 20.00.
Scena Lubelska 30/32 w Warszawie, domofon 7.

Zasady jak zwykle, czyli każdy może tańczyć.
Zrzutka na koszty bieżące Sceny – po 5 zł.
UWAGA! 22 czerwca są ostatnie warsztaty w sezonie zimowo-wiosennym. Będą grali państwo Strelnikowie, a może ktoś jeszcze, ale to niespodzianka.
W lipcu i sierpniu zapraszamy na TABORY.
Przerwa wakacyjna na Lubelskiej potrwa do końca sierpnia

Prowadzi Grzegorz Ajdacki

– 5 stycznia grał Piotr Kaznowski, a bębnił mu Mateusz Dobrowolski. Dominowały oberki z południowo-zachodniego Mazowsza.
– 12 stycznia zagrali Joanna i Stanisław Strelnikowie oraz Natalia Roicka, a spotkanie było poświęcone tańcom opoczyńskim – oberkom i polkom w różnych odmianach.
– 19 stycznia rozkładaliśmy na czynniki pierwsze i staraliśmy się tańczyć kujawiaka z Kujaw.
– 26 stycznia i 2 lutego wreszcie się udało na dwóch warsztatach z rzędu przestudiować kurpiowskiego powolniaka. Zagrali Tomasz Mielnicki i Mateusz Kowalski.
– 9 lutego uczyliśmy się tańców warszawskich: polek, walczyków, fokstrotów i tang. Grał Heniek Małolepszy z Grzegorzem Domańskim.
– 16 lutego – był ostatni rozruch przed przystałowickimi kusokami, czyli dominowały tańce kajockie. Przetańczyliśmy mazurki, trochę czasu poświęciliśmy również na słuchowe i taneczne rozróżnienie polek od fokstrotów. Grali Państwo Strelnikowie oraz Natalia Roicka.
– 23 lutego po długiej przerwie grał raduckie oberki i polki Piotr Kaznowski. Przygrywały na basach i na bębnie Patrycja Kuczyńska i Diana Szawłowska.
– 2 marca były kajockie mazurki, polki i fokstroty – przygrywał na skrzypcach Mateusz Kowalski, a bębniła Dorota Murzynowska.
– 9 marca tańczyliśmy kujawiaki, do których przygrywał Kuba Zimończyk i niespodziewany gość Wojtek Ciarka.
– 16 marca warsztaty były poświęcone kurpiowskim okrąglakom i powolniakom. Zagrali: Tomek Mielnicki i Mateusz Kowalski, a podgrywał im jeszcze Wojtek Ciarka.
– 23 marca przygotowywaliśmy się się do sezonu tanecznego z kujawiakami. Warsztaty ograł Kuba Zimończyk.
– 30 marca z racji Wielkiego Tygodnia oraz 6 kwietnia w związku z wielkanocnym poniedziałkiem warsztatów nie było. Drugi dzień świąt był wszak mazurkowy w lesie bielańskim
– 13 kwietnia poświęciliśmy oberkom i polkom od Klejnasa. Grał Piotr Kaznowski, basowała Patrycja Kuczyńska, a bębnili Mateusz Dobrowolski i Diana Szawłowska.
– 20 kwietnia poświęciliśmy oberkom i polkom od Klejnasa. Grał Piotr Kaznowski, a bębnił Mateusz Dobrowolski.
Ponadto od wtorku trwały warsztaty w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Oto plan działań warsztatowych:
21 kwietnia – okrąglaki i oberki, grał Piotr Kaznowski
22 kwietnia – równe, oberki i polki, grał Witold Roy Zalewski
23 kwietnia – powiślaki, polki, przygrywali Mateusz i Agnieszka Niwińscy wraz z mistrzem Stefanem Nowaczkiem, a przyśpiewywała Mariza Nawrocka, po czym oberki grał Piotr Kaznowski
24 kwietnia – kujawiaki, grał Kuba Zimończyk
25 kwietnia – tańce wielkopolskie (podczas Targowiska Instrumentów), przygrywał Romuald Jędraszak z uczniami
– 27 kwietnia pracowaliśmy nad kajockimi mazurkami, które ostatnio były zaniedbywane. Grali: Mateusz Kowalski, Dorota Murzynowska i Marcin Żytomirski.
– 4 maja zajmowaliśmy się tańcami opoczyńskimi: różnymi odmianami oberka i polki, a także tańcem figurowym krzyżokiem. Grali: Joanna i Stanisław Strelnikowie oraz Natalia Roicka, a pilnie asystował na skrzypcach Wojtek Ciarka.
– 11 maja wróciliśmy do kujawiaka w wersji kujawskiej, jednego z naszych najtrudniejszych i zarazem rytmicznie najciekawszych tańców. Grał Kuba Zimończyk.
– 18 maja były oberki i mazurki, do których przygrywały dwa składy: Piotr i Maja Kaznowscy oraz Wojtek Ciarka z Patrycją Kuczyńską i Dianą Szawłowską.
– 25 maja na warsztatach ogrywany był po raz pierwszy repertuar z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic między Mińskiem Mazowieckim a Kołbielą. Skład również był na Lubelskiej premierowy: Piotr Dorosz i Karolina Podrucka.
– 1 czerwca po raz kolejny Mateusz Kowalski, Marcin Żytomirski i Dorota Murzynowska przygrywali nam kajockie mazurki.
– 8 czerwca były tańce miejscowe, czyly z Warsiawy – fokstroty, poleczki, walczyki i tanga. Grał Warszawski Duet Sentymentalny w składzie: Gabriela Mościcka, Róża Mościcka i Grzegorz Domański. Tak, tak: duet.
– 15 czerwca kolejny raz były oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza, które grał Piotr Kaznowski, a bębnili mu naprzemiennie Natalia Roicka i państwo Strelnikowie.






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=571