Warsztaty taneczne
Data: 02-09-2014 o godz. 23:02:33
Temat: Warsztaty


Jesienny sezon warsztatów tańców tradycyjnych zaczyna się 8 WRZEŚNIA 2014 r. o godz. 20.00. Zmieniła się jednak trochę ich formuła. W tym roku każde spotkanie poświęcone będzie jednemu tańcowi, zagadnieniu bądź regionowi.
UWAGA!
W najbliższy poniedziałek, 15 grudnia NIE MA WARSZTATÓW TANECZNYCH na Scenie Lubelska 30/32. W związku z tym, że jest Adwent, gorąco zapraszamy na PIEŚNI ADWENTOWE prowadzone przez Adama Struga, do Mazowieckiego Instytutu Kulktury, na Elektoralną 12, na godz. 18.00


– Na pierwszym mieliśmy okazję poznać oberki z południowo-zachodniego Mazowsza, spod Skierniewic (grał Piotr Kaznowski, a bębnił Mateusz Dobrowolski),
– na drugim tańce z Mazowsza Zachodniego, z okolic Gąbina (między Płockiem a Sannikami) – tamtejszego oberka, polkę trzęsioną i wstęp do kujawiaka, a przygrywała Iga Wasilewska i Mateusz Dobrowolski.
– Warsztaty 22 września były poświęcone tańcom warsiaskim: polce z nogi, walczykowi, fokstrotowi, sztajerkowi, jak też tangu. Grał Heniek Małolepszy z ferajną.
– 29 września zajmowaliśmy się melodiami i tańcami z południa Lubelszczyzny, z okolic Roztocza między Janowem Lubelskim a Biłgorajem. Grała Paula Kinaszewska, Joanna i Stanisław Strelnikowie.
– 6 października mieliśmy namiastkę tradycji taneczno-muzyczno-śpiewaczych Biskupizny (okolice Krobi w Wielkopolsce Południowej)
– 13 października był poświęcony tańcom regionu opoczyńskiemu – polkom i diabelskim oberkom i polce-mazur. Przygrywali Państwo Strelnikowie.
– 20 października grała silna i liczna grupa Ę-tuzjastów rodem z Taboru z Sędka, czyli panowała muzyka ze wschodniej części Kieleckiego – polki i chłopy.
– 27 października mieliśmy okazję tańczyć do muzyki kajockiej od Piotra i Jana Gaców. Grali Agnieszka i Mateusz Niwińscy z Kubą Zimończykiem oraz Mateusz Kowalski, Róża Mościcka i Marcin Żytomirski.
– 3 listopada tańczyliśmy kujawskie kujawiaki.
– 10 listopada zbliżające się Święto Niepodległości uświetniliśmy warsztatami tańców kurpiowskich – tańczyliśmy okrąglaka i był wstęp do powolniakowi. Przygrywali Tomasz Mielnicki i Róża Mościcka.
– 17 listopada tańczyliśmy tańce opoczyńskie. Zagrali Państwo Strelnikowie i Natalia Roicka.
– 1 grudnia poświęciliśmy całe warsztaty kajockim mazurkom. Przygrywali: Mateusz Kowalski, Joanna Strelnik i Stanisław Strelnik.
– 8 grudnia była powtórka i rozwinięcie warsztatów z poprzedniego tygodnia. Tańczyliśmy głównie mazurki, a ponadto zajęliśmy się kajockimi polkami. Przygrywał ten sam skład muzykantów.

Październikowe warsztaty poświęcimy m.in. tańcom kajockim, opoczyńskim, kieleckim i… słowackim, ale nie ma co wybiegać zbyt daleko w przyszłość, ponieważ – jak stali uczestnicy wiedzą – warsztaty są dość żywą materią. Może się okazać, że niektórym zagadnieniom będzie trzeba poświęcić więcej czasu, np. dwa lub trzy spotkania z rzędu. Tak więc nastawiamy się na głębsze jednorazowe poznanie tematu, choć może to być bardziej męczące dla warsztatowiczów.
Zmiany dotyczą też kapel. System, w którym każdy mógł przyjść i spróbować swoich sił, był dla niektórych niesprawiedliwy – gdy pojawiało się pięć składów, nikt się nie wygrał, a niektórzy mogli nawet nie zagrać. Tak więc w najbliższym sezonie wprowadzamy w życie następujący pomysł: jedne warsztaty ogrywa jedna wcześniej ustalona kapela, a osoby, które chcą się pouczyć grać, mogą się dołączyć. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt z prowadzącym.

Nowym uczestnikom i chętnym przypominamy, że warsztaty nie mają określonego poziomu zaawansowania. Mogą na nie przychodzić zarówno początkujący, jak i zaawansowani, a spotkania tak są prowadzone, żeby każdy mógł z nich skorzystać. Nie trzeba przychodzić w parach. Należy jednak pamiętać o zmianie obuwia, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie i błotnistych chodnikach.

Informacje techniczne: Warsztaty odbywają się co tydzień w poniedziałki w godzinach 20.00-22.00. JEŚLI KTÓREŚ SPOTKANIE MIAŁOBY BYĆ ODWOŁANE, POJAWI SIĘ O TYM WYRAŹNA INFORMACJA.

Scena Lubelska 30/32 mieści się tuż przy Dworcu Wschodnim, przy ulicy Lubelskiej 30/32. Należy wejść wejściem we wnęce (nie w bramie!) od przedłużenia ulicy Skaryszewskiej. Sala znajduje się na III piętrze: korytarzem do końca, później w lewo i znów do końca. Przy wejściu zamontowano domofon. Numerek Sceny to 7. Informacja dla spóźnialskich: PROSZĘ SIĘ NIE SPÓŹNIAĆ! Na III piętrze jest kilka pracowni twórczych i osoby w nich pracujące ze względów bezpieczeństwa mogą zamykać drzwi na korytarz, a podczas warsztatów nie słychać ani sygnału domofonu, ani dobijania się do drzwi, więc jeszcze raz: prosimy się nie spóźniać.

Zrzutka na koszty bieżące Sceny: 5 zł od osoby.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki







Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=569