15 LAT DOMU TAŃCA - inauguracja: Węgrzy na Pradze, Polacy na Strychu
Data: 02-11-2009 o godz. 16:12:44
Temat: Impreza


Tak, tak, to już 15 lat! Jako że struktury Stowarzyszenia krystalizowały się kilka miesięcy na przełomie 1994 i 1995 roku, 15-lecie „Domu Tańca” również będzie rozciągnięte w czasie. Zaczynamy w listopadzie, gdyż pierwsza impreza taneczna zorganizowana pod naszym szyldem miała miejsce dokładnie 8 listopada. W ramach inauguracji tzw. obchodów mamy zaszczyt zaprosić na dwie imprezy: 14 listopada 2009 r. – węgierska zabawa taneczna połączona z warsztatami tańca poprowadzona przez kapelę „Csürrentő” oraz 14-15 listopada 2009 r. – zabawa taneczna, warsztaty gry na harmonii oraz warsztaty tańców i zabaw dla dzieci w Strychu koło Maciejowic.

Idea domów tańca wywodzi się z Węgier. A skoro zaczerpnęliśmy inspirację od południowych bratanków, to cieszymy się z dwóch rzeczy:
Po pierwsze, że w bieżącym roku nastąpiła reaktywacja Węgierskiego Domu Tańca „Okolice Czardasza”;
Po drugie, że wspólnie z nim i we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie udało nam się zorganizować węgierską potańcówkę właśnie w tym terminie.
Zapraszamy więc na:
Csürrentő
Mołdawską muzykę z Budapesztu na Starej Pradze

14 listopada 2009, sobota, godz. 20.00
Klub Muzyczny „Skłot” – ul. Ząbkowska 5
(obok „Po Drugiej Stronie Lustra”)

wstęp: tylko 10 zł
zabawa: wyśmienita!

Grupa „Csürrentő” powstała w 1997 roku. W obecnym składzie występuje od trzech lat. Od początku istnienia zespół wykonuje przede wszystkim muzykę mołdawskich Csángów, grając na koncertach i w domach tańca. Charakteryzuje ich dynamiczne, młodzieżowe brzmienie. Muzykę ludową odczytują na własny sposób, na nowo interpretując tradycje wiejskie w miejskim otoczeniu.
„Csürrentő” jest jedną z najbardziej aktywnych grup tzw. średniego pokolenia węgierskiej sceny muzyki tradycyjnej. Od 10 lat prowadzą swój cykliczny dom tańca. Od stycznia 2008 roku są współgospodarzami najpopularniejszego na Węgrzech regularnego domu tańca, który odbywa się w Gödör Klub w centrum Budapesztu. Wielokrotnie występowali w Estonii i na Łotwie, grali w Polsce, w Austrii, we Francji i w Belgii. W 2006 roku wydali płytę studyjną „Csángó utca”, a w tym roku – podwójny album „TáncZene” z nagraniami na żywo.
Więcej informacji:
www.csurrento.hu, www.myspace.com/csurrento

SDT to przede wszystkim organizacja, która od początku istnienia nieustannie przeżywa swoją przygodę z wsią. Najważniejszy jest dla nas kontakt z artystami najstarszego pokolenia, od których bezpośrednio można się uczyć dawnych melodii, gry na instrumentach, tańca. Tym bardziej cieszy nas fakt, że imprezy związane z 15-leciem Stowarzyszenia możemy przeprowadzić na wsi.
Zapraszamy i gorąco zachęcamy do uczestnictwa w:
Imprezach na Strychu
14 listopada to dzień nieformalnych spotkań z okolicznymi mieszkańcami. Odwiedzimy tancerzy: państwa Lesickich i Michalców, śpiewaczkę Helenę Michalec i harmonistę Mariana Wiącka. W godzinach przedpołudniowych odbędą się również warsztaty taneczne dla dzieci (szk. podst.). Osoby, które zdecydują się przyjechać tego dnia, będą miały możliwość przenocowania z ewentualnym wyżywieniem. Kontakt: Mateusz Niwiński 692 942 625
Na 15 listopada przygotowaliśmy:
w godz. 11.00-13.00 ciąg dalszy warsztatów tańców i zabaw dla dzieci,
15.00-16.30 warsztaty zawislańskich melodii radomskich dla skrzypków i harmonistów z udziałem Jana Kędzierskiego z Zajezierza k. Dęblina, legendarnego harmonisty rodem z Rdzuchowa k. Przysuchy, jak również
od 17.00 potańcówkę z udziałem muzykantów: Stefana Nowaczka, Braci Cicheckich, Mariana Wiącka oraz Jana Kędzierskiego.

Dojazd: Autobusami PKS do Maciejowic i dalej w kierunku Dęblina Puław trasą nadwiślańską.
Składka na zabawę: 10 zł








Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=429