Wydawnictwo Czarne oraz Jacek Hałas zaprasza:
Data: 16-11-2007 o godz. 21:38:58
Temat: Impreza


Sprzedana Muzyka w Poznańskim Domu Tańca 15.11.07, g.19.00, OBORA, ul. Fredry 12, Poznań





• Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim oraz promocja książki „Sprzedana Muzyka” (Czarne, 2007)
• Prezentacja unikalnych filmów o wiejskich muzykantach
• Muzyka i tańce wielkopolskie na żywo: Tomasz Kiciński, Romek Jędraszak, Zofia Dragan
• Muzyka i tańce inne na żywo: oberki, polki, tańce korowodowe ludów Bretanii oraz Csango: Maciej Filipczuk & Glina , Nomadzi Kultury (Hałasowie), Basia Wilińska, Michał Żak & Tomek Kowalczyk (po 22.00),


Andrzej Bieńkowski „Sprzedana muzyka”
"Muzyka ludowa to zjawisko, które mniej więcej od połowy XX wieku stopniowo umiera - współczesnej wsi i jej młodszym mieszkańcom nie jest już potrzebna. Wiejski świat ciszy i naturalnych dźwięków, już dawno ustąpił dźwiękom radia, telewizji. Muzyka z płyt, albo grana na elektrycznych instrumentach zastąpiła wiejskich muzykantów z ich skrzypcami, basami, bębnem czy harmonią. Muzykanci, których odnalazł Andrzej Bieńkowski, to ludzie urodzeni w pierwszych trzech dekadach dwudziestego wieku - młodszych nie ma. Ci, którzy jeszcze żyją, są już starzy, a ich rzemiosło to zamknięty rozdział - jak mówi Bieńkowski: odchodzą bezpotomnie.`Sprzedana muzyka` jest zbiorem relacji z konkretnych spotkań, przytoczone są w niej rozmowy, zasłyszane opowieści, opisane sytuacje. Każda z tych relacji, spisana ręką malarza jest wyrazistym portretem, choć naszkicowanym jakby od niechcenia, kilkoma kreskami. Bieńkowski nie dodaje do nich narracji odautorskiej, za to dodaje zdjęcia - stare, pożółkłe, pochodzące z domowych archiwów jego wiejskich przyjaciół. Relacje i zdjęcia stanowią cudowną, barwną mozaikę, w której widać rękę mistrza.
/Jagna Knittel/

Andrzej Bieńkowski
malarz, fotograf i etnograf. Urodził się w 1946 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa, potem Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1971 roku. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie . Miał kilkadziesiąt wystaw malarstwa w Polsce, Danii, Szwecji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Szwajcarii. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych o Polsce i za granicą. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski i Ukrainy. Autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci - ludzie, obyczaje, muzyka" (Prószyński i s-ka, 2001 r.) oraz :Sprzedana muzyka" (Czarne, 2007). Laureat nagrody im. Oskara Kolberga.

Wydawnictwo Czarne
powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną oficyną. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej. Polscy twórcy Czarnego to m.in.: Natasza Goerke, Henryk Grynberg, Maciej Malicki, Agata Miklaszewska, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga i Janusz L. Wiśniewski. (www.czarne.com.pl)

Tomasz Kiciński
w znakomity sposób kontynuuje tradycje wielkopolskiego wiejskiego muzykowania m.in. kapeli Floriana i Piotra Ratajczaków i mistrza, który wykształcił wielu znakomitych muzykantów, nieżyjącego już - Edwarda Ignysia. Od najmłodszych lat występował na scenie, jako dziecko ze swoim mistrzem, później jako solista, albo ze swoją kapelą, w końcu jako mistrz dla najmłodszych muzykantów z Bukówca. Od ponad 10-ciu lat uczy tradycyjnego sposobu gry, repertuaru, naprawy i budowy dud w Szkolnym Zespole Regionalnym "Miglance", a od 2003 roku prowadzi Szkołę Dudziarską założoną, z inicjatywy Zofii Dragan, w bukówieckim Zespole Szkół. Obecnie szefuje też, uhonorowanej Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2006 roku, kapeli dudziarskiej "Manugi"

Roman Jędraszak
jest spadkobiercą najlepszych polskich tradycji sztuki dudziarskiej. Szef „Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich”, obchodzącej 60-lecie swojej nieprzerwanej działalności (rekord w skali kraju!). Kapela - pisze J. Jaskulski - to efekt konsekwentnego przekazu międzypokolenioweg paru muzykanckich rodów: Wawrzyniaków, Dukatów, Grocholskich, Wasielewskich i ich kolejnych pokoleń (Mendlewscy, Jędraszakowie). Podwaliny stworzone przez pierwsze pokolenie kapeli, które naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych pobierali w okresie międzywojennym od mistrzów urodzonych jeszcze w XIX wieku, pozwoliły na zachowanie archetypu dudziarskiej tradycji i przekazanie jej swoim następcom niemal w niezmienionej postaci.(…) Poznańska kapela, w szczytowym okresie swego rozwoju (przełom lat 60. i 70. XX wieku) liczyła nawet kilkanaście osób. Jej największym walorem jest fakt, iż repertuar oraz umiejętność gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od początku istnienia przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego!”


Dom Tańca. Poznań
Kontakt: jacek@halas.art.pl / 601 869 897

Sprzedana Muzyka - 15 listopad 2007, g.19.00
Sala OBORA, ul. Fredry 12, Poznań, bilety: 10zł






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=308