Zgorzelski, Piotr


Piotr Zgorzelski
Piotr Zgorzelski ur. 1969 w Warszawie


Z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 2002 – „Janko Muzykant czyli szkoła wiejskiego muzykowania”) tancerz, wodzirej weselny, muzyk. Od kilkunastu lat interesuje się muzyka tradycyjn± (przed rokiem 1993 grywał głównie muzykę andyjsk± i folkowe remiksy m.in. w kapeli Yeyante).


Jest współzałożycielem stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletnim prezesem w latach 1997-2001. W ramach stowarzyszenia Dom Tańca oraz poza nim inicjował i organizował wiele autorskich projektów edukacyjno-kulturalnych, warsztatów tanecznych, koncertów, potańcówek, etnomuzykologicznych obozów letnich m.in. takich jak „Warsztaty tańców z Polski nizinnej”, „Korzenie –
tradycje muzyczno taneczne naszych dziadów”, „Tabor Domu Tańca” w Chlewiskach (trzy pierwsze jego edycje), „Korzenie - Rzuć blagę i chodĽ potańczyć Tango na Pragę”.


Od blisko 10 lat prowadzi autorskie warsztaty tańców tradycyjnych z Polski Nizinnej, a od roku 2005 także tańców miejskich. Od 2001 roku prowadzi co roku polskie warsztaty taneczne podczas Le Grand Bal de l`Europe w Gennetines (Francja). Zdarzyło mu się je prowadzić także w Estonii i w Hiszpanii.


Od jesieni 2005 roku współtworzy na warszawskiej Pradze wraz z Dariuszem Kunowskim (reżyserem i scenarzyst± teatralnym) Offow± „Scenę Lubelska 30/32” działaj±c na niej jako aktor oraz choreograf w muzyczno-tanecznym teatrze obrzędowym, (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”,
„Czarna Mańka”), a także prowadz±c cykliczne warsztaty polskich tańców tradycyjnych.


Prowadzi zajęcia i zabawy dla niepełnosprawnych umysłowo „Chata z Pomysłami” w Aninie, „O¶rodku terapii grupowej dla osób upo¶ledzonych – Caritas”
w Mińsku Mazowieckim, a także zabawy dla dzieci.


Obecnie współpracuje z takimi muzykami oraz kapelami jak: Kapela Brodów, Janusz Prusinowski, Katarzyna Szurman (Czarne Motyle).


Jest trzykrotnym stypendyst± MKiSZ (1993, 2003, 2006).


[ Wróć ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (5639 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna