Siwiec, Maria


Maria Siwiec - wybitna ¶piewaczka ¶redniego pokolenia z Gałek pod Rusinowem. ¦piewa pie¶ni miłosne, ballady, pie¶ni dożynkowe, pie¶ni pracy, weselne, nabożne, pogrzebowe, adwentowe i pastorałki. Jest mistrzyni± przy¶piewek. Swój repertuar posiadła powtarzaj±c słowa, melodię za starszymi kobietami, a potem ¶piewaj±c wraz z nimi. ¦piewa w gwarze.

Od 1977 roku w zespole „Zakukała Kukułecka” (zespół zdobył Złotą Basztę na Festiwalu Kapel w Kazimierzu i otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga). Od 2012 roku prowadzi zespół „Gołcunecki". W 2013 roku ten zespół otrzymał Złotą Basztę (główn± nagrodę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisł±), a w 2014 - I nagrodę na XV Mazowieckim Przegl±dzie Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze. Jako solistka została nagrodzona Złotymi Basami na Przegl±dzie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powi¶laki” (2012).

Jej kołysanki znalazły się na płycie Polskiego Radia „Wokół dziecka. Kołysanki i pieśni dziecięce – Kolekcja Muzyki Ludowej Polskiego Radia”, 2009.
Współpracuje z zespołem Janusz Prusinowski Trio (śpiewa m.in. go¶cinnie na płycie „Po kolana w niebie”).
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 r.

W swoim domu w Gałkach Rusinowskich go¶ci wielu uczniów. Zawsze chętnie dzieli się swoim ¶piewem i wiedz± muzyczn± z młodymi. Prowadziła warsztaty w Gałkach Rusinowskich i w miastach w całej Polsce.


(Red. MŻ, 2016)


[ Wróć ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (1682 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna