Spiewnik domowy




¦piewamy i uczymy siê pie¶ni z repertuaru ¿yj±cych jeszcze wiejskich ¶piewaczek Polski nizinnej, w wersji "in crudo" (bez stylizacji), z zachowaniem jednog³osu, charakteryzuj±cego siê pe³nym i ostrym brzmieniem, ze zdobieniami i ornamentami, typowymi dla wiejskiego ¶piewu. Do odpowiedniej barwy i intonacji g³osu dochodzi siê w sposób naturalny, wczuwaj±c siê w g³os prowadz±cego, poprzez na¶ladowanie. W dawnej wsi, ¶piew by³ sztuk± "u¿ytkow±", nie za¶ estradow±, pe³ni³ okre¶lone funkcje w ¿yciu spo³eczno¶ci. ¦piewali wszyscy.
Nasze spotkania otwarte s± dla wszystkich chêtnych, nie ma wstêpnej selekcji g³osów. Wychodzimy z za³o¿enia, ¿e "¶piewaæ mo¿e ka¿dy", a indywidualne ró¿nice w rodzaju g³osu wychodz± tylko na dobre ca³ej grupie ¶piewaj±cej . Podczas spotkañ wszyscy chêtnie spróbujemy w³asnorêcznie upieczonego ciasta lub wys³uchamy opowie¶ci o tym, jak ¶piewa³y nasze babcie ...
Nie korzystamy z nut, stosujemy "tradycyjne" metody przekazu: na¶ladowanie, powtarzanie. Teksty rêcznie przepisujemy do w³asnych ¶piewników. Pomocne s± nagrania, z nich wychwytujemy niuanse dawnych manier ¶piewu.

Zespó³ ¶piewa³ w 2004 i 2005 roku w ko¶ciele ¶w. Floriana, wykonuj±c pie¶ni wielkopostne, oraz w DK Smolna z pie¶niami weselnymi z radomskiego.

Spotkania oficjalnie zaczê³y odbywaæ siê w 2002 roku w DK Doro¿karnia, jednak od 1994 roku odbywaj± siê z ma³ymi przerwami w domach prywatnych w ró¿nych miejscach Warszawy.

Repertuar - przekrój pie¶ni z kalendarza tradycyjnego
- pie¶ni kolêdowe i pastora³ki
- pie¶ni mi³osne i ballady
- pie¶ni obrzêdowe, weselne
- przy¶piewki do tañca
- pie¶ni balladowe i apokryficzne (do ¶wiêtych)

Katarzyna Andrzejowska - de Latour - od kilkunastu lat interesuje siê polsk± muzyk± i ¶piewem wiejskim. Szczególnie zajmuj± j± dwa regiony Centralnej Polski: Kurpie i Radomszczyzna. Materia³ pie¶niowy zbiera³a w terenie na Kurpiach Bia³ych i na Kurpiach £om¿yñskich, a w Radomszczy¼nie w okolicach Kozienic i Przysuchy. Korzysta równie¿ archiwów prof. Bieñkowskiego, Polskiego Radia oraz PANu . Prowadzi spotkania ¶piewacze w warszawskim Domu Tañca, z którym jest zwi±zana od chwili jego powstania. Posiada wy¿sze wykszta³cenie muzyczne (ze specjalno¶ci± prowadzenie zespo³ów wokalnych). Gra w zespole na skrzypcach oraz harmonii peda³owej.

Informacje o aktualnych spotkaniach ¦piewnika oraz teksty pie¶ni na stronie Warszawskiego Domu Tañca






[ Wróæ ]

Zespo³y ¶piewacze

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (3267 ods³on)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna