Lira korbowa


lira autorstwa Stanisława NogajaMało który instrument ma tak barwne dzieje jak lira korbowa. Rozbrzmiewała w średniowiecznych klasztorach, w karczmach i na gościńcach (jej pierwsze przedstawienie widnieje na słynnym Portyku Chwały katedry w Santiago de Compostella). Towarzyszyła szaleńczym tańcom, wyrafinowanej poezji i modlitwom - była jednym z ulubionych instrumentów wędrownych minstreli. Na bogato inkrustowanych lirach lubiły grywać dwórki ludwikańskie, a po upadku monarchii jej dźwiękami zwabiały klientów republikańskie kurtyzany. Znana od prawie 1000 lat na rozległym obszarze Europy Zachodniej, a później także Wschodniej - od Galicji hiszpańskiej po Rosję.

Specyficzne brzmienie liry powstaje dzięki obracaniu się koła. W graniu na lirze wyjątkowo widzialnie odzwierciedla się Czas. Ukraińscy lirnicy wywodzili swój rodowód od samego króla Dawida. Józef Stalin zgładził wszystkich. Tak mu się jednak tylko wydawało - tradycja ocalała i odradza się w wolnej Ukrainie.
Również w Polsce ten dziadowski instrument zaczyna przeżywać renesans. Z jego akompaniamentem rozbrzmiewają Cantigas de Santa Maria, ballady dziadowskie, z powodzeniem lira znajduje swe miejsce w muzyce folkowej i awangardowej.Tomasz Zygmont - pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, mieszka w Warszawie. Fotografik, studiuje reżyserię filmową, muzykuje na skrzypcach i lirze korbowej (Dudy Juliana, Kapela Bartka Niedźwieckiego).Maciek Cierliński - z Warszawy, muzyk znany szczególnie z kapel Stara Lipa, Yerba Mater i Laterna, otwarty na różne style i poszukiwania muzyczne, chętnie improwizuje.Agata Harz i Remek Hanaj - z Warszawy, znani z takich kapel jak Książyc, Bractwo Ubogich, Pies Szczeka i Wędrowiec, zajmują się polską muzyką tradycyjną oraz autorską.
Jacek Hałas - muzyk i plastyk z Poznania, uczestniczył w takich kapelach jak Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari.

Gra muzykę tradycyjną oraz komponuje i biezrze udział w wielu projektach teatralnych.
Warto zajrzeć na następujące strony:


dudziarz.art.pl/lira

Lirnicy ukraińscy

Strona Stanisława Nogaja - budowniczego lir korbowych


[ Wróć ]

Instrumenty

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (4786 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna