Poezja stuletnich rur
autor:Anna Olej



Niewielu turystów odwiedzaj±cych Szyd³owiec wie, i¿ zaledwie kilka kilometrów dalej mog± zobaczyæ jedyny tak dobrze zachowany w Polsce zespó³ wielkopiecowy.


Sama nazwa "huta ¿elaza" brzmi zniechêcaj±co, gdy¿ kojarzy siê z rurami, kominami i ma³o romantyczn± technik±. Jednak¿e wystarczy przekroczyæ bramê, by odkryæ zupe³nie inny ¶wiat i przekonaæ siê, ¿e nawet rury - je¶li pochodz± sprzed stu lat - potrafi± zadziwiæ malowniczo¶ci±.

Historia wkroczy³a do Chlewisk na pocz±tku XIX wieku, gdy zaczêto tu oraz w okolicznych miejscowo¶ciach budowê pieców do wytopu ¿elaza. W dzia³alno¶æ na tych ziemiach zaanga¿owa³o siê nawet Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne. Dziêki tym staraniom w latach 1890-1892 wybudowano w Chlewiskach zespó³ wielkopiecowy, imponuj±cy jak na owe czasy swym ogromem. By³ on w stanie wytopiæ 13 ton surówki na dobê, rocznie za¶ uzyskiwano z niego 5 tysiêcy ton surówki. Wraz z piecami wybudowano walcownie blach i fabrykê gwo¼dzi. Niezbêdn± do produkcji rudê uzyskiwano z szybów i kopalñ, znajduj±cych siê w okolicy, do pieców dowo¿ono j± kolejk± w±skotorow±. Wkrótce dobra Chlewisk, wchodz±ce w sk³ad Staropolskiego Zag³êbia Przemys³owego, sta³y siê jednym z najwiêkszych o¶rodków przemys³owych wschodniej Polski.

pra¿arki rudy w hucie ¿elaza w ChlewiskachWytapianie metalu odbywa³o siê w oparciu o wêgiel drzewny. Piec z Chlewisk by³ ostatnim w Europie ¦rodkowowschodniej obiektem na wêgiel drzewny, wypalany w okolicznych lasach.

Wybuch II wojny ¶wiatowej przerwa³ rozwój Chlewisk. W 1940 roku na rozkaz Niemców zak³ad zamkniêto, definitywnie koñcz±c jego dzia³alno¶æ.

Dzi¶ ta XIX-wieczna huta ¿elaza, bêd±ca oddzia³em Muzeum Techniki w Warszawie, jest nieczêsto odwiedzana przez turystów. Niekiedy docieraj± tu wycieczki z zagranicy, gdy¿ w Europie zachowa³y siê nieliczne podobne obiekty.

Surowe ceglane i kamienne ¶ciany, miêdzy którymi prowadzi labirynt czarnych rur, przywodz± na my¶l surrealistyczne rze¼by. Urz±dzenie do nadmuchu powietrza do wielkiego pieca na pierwszy rzut oka przypomina zdeformowan± lokomotywê, oplecion± ogromnymi ko³ami. 

Du¿e wra¿enie robi na zwiedzaj±cych wielki piec do wytopu surówki. Mimo i¿ od lat nieczynny, wygl±da, jakby w ka¿dej chwili znów móg³ przyst±piæ do pracy. I tylko pordzewia³e zegary przypominaj±, i¿ czas jego ¶wietno¶ci min±³ bezpowrotnie. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

renesansowy nagrobek z ko¶cio³a pw.¦w. Stanis³awa w ChlewiskachChlewiska po³o¿one s± w po³udniowej czê¶ci województwa mazowieckiego, w powiecie szyd³owieckim. Siedziba gminy le¿y w odleg³o¶ci 37 km od Radomia i 51 km od Kielc. Aby zwiedziæ hutê, warto wcze¶niej zadzwoniæ do przewodnika, który dysponuje kluczami i w ciekawy sposób opowie historiê tego miejsca - tel. (0-48) 628-71-93.

www.chlewiska.pl - strona internetowa wraz z mapk±, gdzie znale¼æ mo¿na informacje dotycz±ce zabytków, bazy noclegowej oraz tego, co warto zwiedziæ w okolicy.

Poza hut± warto obejrzeæ w Chlewiskach malowniczy ko¶ció³ parafialny z pocz±tku XII wieku, w którym zachowa³y siê XVI-wieczne sklepienie i rze¼by

 

Warto zaj¶æ do pa³acu obronnego (przebudowanego w okresie pó¼nego renesansu i klasycyzmu), znajduj±cego siê w parku krajobrazowym z "pomnikowymi" drzewami. W pa³acu mie¶ci siê o¶rodek szkoleniowo- wypoczynkowy Manor House - tel. (0-48) 628-70-61.

Na tych terenach dzia³a³ oddzia³ majora Henryka Dobrzañskiego "Hubala". Aby bli¿ej poznaæ historiê walk, warto wybraæ siê na wycieczkê czerwonym Szlakiem Partyzantów "Hubala".









Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna