Będę dźwięczny! Powiślaki z Barbarą Michalec ● 17-18.08.2021
Akordeon, skrzypce, klarnet, trąbka, ...Będę dźwięczny! Powiślaki
Wesele Lucyny Marciniak i Stanisława Pokorskiego, lata 30. XX w.
Przeprawa przez Wisłę koło Podwierzbia i Samogoszczy.
Zdjęcie z albumu rodzinnego Daniela de Latoura. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Spotkanie z akordeonistką z Ciszycy Dolnej koło Tarłowa w woj. świętokrzyskim poświęcimy trójmiarowym melodiom z tych stron - rozkosznie rozbujanym, niespiesznym i bardzo śpiewnym. Zapraszamy osoby grające w stopniu pozwalającym przyswajać melodie ze słuchu. Jeśli pogoda pozwoli, spotkanie odbędzie się na zewnątrz, w ogrodzie Ambasady Muzyki Tradycyjnej.Barbara Michalec (z d. Lipiec, ur. 1953) pochodzi z okolic Tarłowa, niewielkiego miasteczka w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w bezpośredniej bliskości Wisły.
Na akordeonie gra od dziecka. Już jako młoda dziewczyna grywała na wiejskich weselach na Powiślu. Miejscowej muzyki uczyła się przede wszystkim od ojca, akordeonisty, który zabierał ją na kolejne grania i pomagał wprawiać się w muzykanckim fachu. Na klarnecie grał z nimi także brat Barbary, Ryszard. Niejednokrotnie widok dziewczyny grającej w kapeli wzbudzał w weselnych gościach zdziwienie, a czasem i krytykę - muzykę na wsi uznawano niegdyś jako zajęcie dla kawalerów, a nie młodych dziewcząt.
Po wyjściu za mąż Barbara Michalec na wiele lat całkowicie zarzuciła grę. Do akordeonu wróciła po śmierci męża, za namową jednego z dawnych kolegów ojca, klarnecisty Henryka Salamona z Sulejowa. Przez kilka lat grali razem w kapeli Wesoła Trójka. Po śmierci Salamona Barbara Michalec została liderką kapeli. Jej repertuar jest bardzo szeroki i pokazuje pełen przekrój muzyczny tych okolic – od śpiewnych powiślaków, poprzez polki (także przejęte od kapel żydowskich polki-żydówki), aż po fokstroty i walczyki. Styl wykonawczy kapeli nawiązuje do tradycyjnej „nuty” tych okolic – tempo powiślaków jest niespieszne, pojawiają się też charakterystyczne zmiany tonacji (muzykanci mówią, że to granie „na przestrój”).
Barbara Michalec dwukrotnie prowadziła warsztaty i grała do tańca podczas Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku (2015, 2016), grała także z kapelą w klubie Tyndyryndy przy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, występowała także na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, prowadziła tam także warsztaty dla instrumentalistów.
Na podstawie biogramu z portalu muzykatradycyjna.pl, autorstwa Maniuchy Bikont i Michała Maziarza.17—18.08.2021

WTOREK
17:30—20:00 spotkanie warsztatowe
20:30 — potańcówka

ŚRODA
17:30—20:00 spotkanie warsztatowe

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.


● ● ●

Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program


<< W Ambasadzie muzy kują!
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna