48h! Od Wieniawy ● 29-30.06.2021
48h! Wieniawa
Kapela Kołazińskich ze Zdunkowa, 1972 r. Na skrzypcach Stefan Kołaziński (Tatuś),
na harmonii Wiesława Gromadzka, na bębnie Jerzy Socha
Fot. dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Powracamy do spotkań z mistrzami muzyki tradycyjnej!
Tym razem przyjrzymy się fenomenowi muzykantek z okolic Wieniawy na Radomszczyźnie. Swoją wyjątkową grą na harmonii pedałowej i wiedzą o pieśniach i przyśpiewkach dzielić się z nami będzie harmonistka Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego.

W edukacyjnym dziele mistrzynię wspierać będą:
— śpiewaczka Teresa Bieńkowska z Kochanowa,
— skrzypaczka Katarzyna Zedel z Pawłowa,
— śpiewająca bębnistka Katarzyna Rosik z Torunia.

Warsztaty będą się toczyć w 3 podgrupach:
— harmonie* i akordeony,
— skrzypce
— śpiew (Teresa Bieńkowska i Katarzyna Rosik)
oraz wespół.

*gdybyś chciała/chciał spróbować swoich sił w grze na harmonii, a masz doświadczenie w grze na akordeonie guzikowym, zapraszamy do kontaktu; może uda się wypożyczyć instrument na czas warsztatu.

Jeśli masz ochotę przyjść z innym instrumentalne niż wyżej wymienione, daj nam znać, a zobaczymy, co możemy zrobić29—30.06.2021

WTOREK
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe
21:00 pograjka

ŚRODA
17:30—20:30 spotkanie warsztatoweUdział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.Wiesława Gromadzka — z domu Kołazińska, urodzona w 1949 r. w Zdonkowie k. Przysuchy, obecnie mieszka w Kamieniu Dużym (gmina Wieniawa). Jest jedyną kobietą grająca na harmonii trzyrzędowej pedałowej w regionie radomskim i również najaktywniejszą muzykantką i śpiewaczką. Od swojej młodości grała z ojcem Stefanem w rodzinnej kapeli weselnej Kołazińskich, szczególnie lubianej w regionie. Po kilku latach przerwy w graniu, za namową Andrzeja Bieńkowskiego, wznowiła grę na harmonii i do dziś udziela się podczas okolicznych przeglądów folklorystycznych oraz bardzo chętnie gra muzykę do tańca na zabawach w Wiejskich Klubach Tańca oraz na terenie całego kraju. Od kilku lat gra z wnukami, często gra w składzie z Katarzyną Zedel i Katarzyną Rosik. Jest świetną nauczycielką, która zaraża pasją do muzyki tradycyjnej nie tylko własne wnuki. W 2016 roku uhonorowana została przez Program 2 Polskiego Radia nagrodą Muzyka Źródeł, w 2018 roku zagrała również na harmonii pedałowej w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. więcej: http://www.muzykatradycyjna.pl/.../art.../gromadzka-wieslawa

Teresa Bieńkowska — urodziła się w 1962 roku we wsi Plec w gminie Wieniawa. Od zamążpójścia w 1985 na stałe mieszka w Kochanowie Wieniawskim. Śpiewa od najmłodszych lat, głosem naturalnym, wzorując się na swoich rodzicach, a szczególnie swoim tacie, który zawsze sobie nucił.
Od 1990 roku występowała w Zespole Folklorystycznym "Wieniawa", w którym grał na harmonii słynny muzyk Stanisław Stępniak. W tym zespole, po reaktywacji w 2014 roku, Pani Teresa Bieńkowska śpiewa do dziś.

Katarzyna Zedel — urodzona w Kępnie, mieszkanka niegdyś Wrocławia, obecnie okolic Szydłowca; pedagog, pasjonatka chorału gregoriańskiego i muzyki tradycyjnej, muzykantka i tancerka, członkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, uczennica wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wiesławy Gromadzkiej i lubelskiego: Stanisława Głaza, Leona Krzosa i Zbigniewa Butryna, uczennica Piotra Sikory z Kuźnicy k. Przysuchy, twórcy bębenków, basów, skrzypiec, smyczków, futerałów. Od X 2012 do I 2021 pracowała jako specjalista ds. zbiorów w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Współpracuje z Forum Muzyki Tradycyjnej i Warsztatami Kultury w Lublinie, gdzie regularnie z Martą Burdalską współprowadzi zajęcia dla dzieci podczas Jarmarku Jagiellońskiego.
Grywa do tańca na skrzypcach lub bębenku współtworząc kapele z wiejskimi mistrzami oraz z rówieśnikami (obecnie z Katarzyną Rosik i Martą Domachowską), zajmuje się również edukacją muzyki tradycyjnej dzieci i młodzieży.

Katarzyna Rosik — od 2008 r. zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą miała okazję poznawać przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych.
W 2016 roku realizowała projekt badawczo-popularyzacyjny „Bębnisto, chodźcie też” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bębenku jednostronnym. Wiele zawdzięcza spotkaniom między innymi ze Stefanem Gacą, Józefem Lipińskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem Młodszym.


● ● ●

Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program


<< W Ambasadzie muzy kują!
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna