48h! Od Wieniawy ● 29-30.06.2021




48h! Wieniawa
Kapela Ko³aziñskich ze Zdunkowa, 1972 r. Na skrzypcach Stefan Ko³aziñski (Tatu¶),
na harmonii Wies³awa Gromadzka, na bêbnie Jerzy Socha
Fot. dziêki uprzejmo¶ci Wojewódzkiego O¶rodka Kultury w Lublinie. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Powracamy do spotkañ z mistrzami muzyki tradycyjnej!
Tym razem przyjrzymy siê fenomenowi muzykantek z okolic Wieniawy na Radomszczy¼nie. Swoj± wyj±tkow± gr± na harmonii peda³owej i wiedz± o pie¶niach i przy¶piewkach dzieliæ siê z nami bêdzie harmonistka Wies³awa Gromadzka z Kamienia Du¿ego.

W edukacyjnym dziele mistrzyniê wspieraæ bêd±:
— ¶piewaczka Teresa Bieñkowska z Kochanowa,
— skrzypaczka Katarzyna Zedel z Paw³owa,
— ¶piewaj±ca bêbnistka Katarzyna Rosik z Torunia.

Warsztaty bêd± siê toczyæ w 3 podgrupach:
— harmonie* i akordeony,
— skrzypce
— ¶piew (Teresa Bieñkowska i Katarzyna Rosik)
oraz wespó³.

*gdyby¶ chcia³a/chcia³ spróbowaæ swoich si³ w grze na harmonii, a masz do¶wiadczenie w grze na akordeonie guzikowym, zapraszamy do kontaktu; mo¿e uda siê wypo¿yczyæ instrument na czas warsztatu.

Je¶li masz ochotê przyj¶æ z innym instrumentalne ni¿ wy¿ej wymienione, daj nam znaæ, a zobaczymy, co mo¿emy zrobiæ



29—30.06.2021

WTOREK
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe
21:00 pograjka

¦RODA
17:30—20:30 spotkanie warsztatowe



Udzia³ bezp³atny, liczba miejsc ograniczona.
REZERWACJA miejsca odbywa siê na podstawie rejestracji w formularzu zg³oszeniowym. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysy³amy najpó¼niej w ci±gu 48h od otrzymania zg³oszenia.



Wies³awa Gromadzka — z domu Ko³aziñska, urodzona w 1949 r. w Zdonkowie k. Przysuchy, obecnie mieszka w Kamieniu Du¿ym (gmina Wieniawa). Jest jedyn± kobiet± graj±ca na harmonii trzyrzêdowej peda³owej w regionie radomskim i równie¿ najaktywniejsz± muzykantk± i ¶piewaczk±. Od swojej m³odo¶ci gra³a z ojcem Stefanem w rodzinnej kapeli weselnej Ko³aziñskich, szczególnie lubianej w regionie. Po kilku latach przerwy w graniu, za namow± Andrzeja Bieñkowskiego, wznowi³a grê na harmonii i do dzi¶ udziela siê podczas okolicznych przegl±dów folklorystycznych oraz bardzo chêtnie gra muzykê do tañca na zabawach w Wiejskich Klubach Tañca oraz na terenie ca³ego kraju. Od kilku lat gra z wnukami, czêsto gra w sk³adzie z Katarzyn± Zedel i Katarzyn± Rosik. Jest ¶wietn± nauczycielk±, która zara¿a pasj± do muzyki tradycyjnej nie tylko w³asne wnuki. W 2016 roku uhonorowana zosta³a przez Program 2 Polskiego Radia nagrod± Muzyka ¬róde³, w 2018 roku zagra³a równie¿ na harmonii peda³owej w filmie „Zimna wojna” Paw³a Pawlikowskiego. wiêcej: http://www.muzykatradycyjna.pl/.../art.../gromadzka-wieslawa

Teresa Bieñkowska — urodzi³a siê w 1962 roku we wsi Plec w gminie Wieniawa. Od zam±¿pój¶cia w 1985 na sta³e mieszka w Kochanowie Wieniawskim. ¦piewa od najm³odszych lat, g³osem naturalnym, wzoruj±c siê na swoich rodzicach, a szczególnie swoim tacie, który zawsze sobie nuci³.
Od 1990 roku wystêpowa³a w Zespole Folklorystycznym "Wieniawa", w którym gra³ na harmonii s³ynny muzyk Stanis³aw Stêpniak. W tym zespole, po reaktywacji w 2014 roku, Pani Teresa Bieñkowska ¶piewa do dzi¶.

Katarzyna Zedel — urodzona w Kêpnie, mieszkanka niegdy¶ Wroc³awia, obecnie okolic Szyd³owca; pedagog, pasjonatka chora³u gregoriañskiego i muzyki tradycyjnej, muzykantka i tancerka, cz³onkini Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, ¶piewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, wspó³pracuje ze Schol± Teatru Wêgajty, uczennica wiejskich muzykantów z regionu radomskiego, m.in. Jana Gacy, Jana Fokta, Jana Adamczyka i Wies³awy Gromadzkiej i lubelskiego: Stanis³awa G³aza, Leona Krzosa i Zbigniewa Butryna, uczennica Piotra Sikory z Ku¼nicy k. Przysuchy, twórcy bêbenków, basów, skrzypiec, smyczków, futera³ów. Od X 2012 do I 2021 pracowa³a jako specjalista ds. zbiorów w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szyd³owcu. Wspó³pracuje z Forum Muzyki Tradycyjnej i Warsztatami Kultury w Lublinie, gdzie regularnie z Mart± Burdalsk± wspó³prowadzi zajêcia dla dzieci podczas Jarmarku Jagielloñskiego.
Grywa do tañca na skrzypcach lub bêbenku wspó³tworz±c kapele z wiejskimi mistrzami oraz z rówie¶nikami (obecnie z Katarzyn± Rosik i Mart± Domachowsk±), zajmuje siê równie¿ edukacj± muzyki tradycyjnej dzieci i m³odzie¿y.

Katarzyna Rosik — od 2008 r. zajmuje siê poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi. Od mistrzów muzycznego rzemios³a uczy siê ¶piewu, tañca, gry na bêbenku. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, któr± mia³a okazjê poznawaæ przez spotkania z jej twórcami, przez badania terenowe i aktywne uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach muzycznych.
W 2016 roku realizowa³a projekt badawczo-popularyzacyjny „Bêbnisto, chod¼cie te¿” skupiony na poznawaniu i przekazywaniu wiedzy na temat kontekstów kulturowych i stylów gry na bêbenku jednostronnym. Wiele zawdziêcza spotkaniom miêdzy innymi ze Stefanem Gac±, Józefem Lipiñskim, Józefem Tarnowskim i Janem Foktem M³odszym.


● ● ●

Program





Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy miasta sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program










<< W Ambasadzie muzy kuj±!








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna