Taniec dla roztańczonych. Laboratorium tańców kieleckich ● 6.12.2019
Taniec dla roztańczonych - kieleckie
Wesele, Brogowa 1975. Tańczy skrzypek Stanisław Lewandowski.
Darczyńca: Stanisław Lewandowski, Źródło: Archiwum Muzyki Wiejskiej.


Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Taniec dla roztańczonych”. Warsztaty w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poprowadzi jeden z najbardziej doświadczonych tancerzy i nauczycieli niestylizowanego tańca w kraju, Grzegorz Ajdacki.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które mają już opanowane podstawy tańca tradycyjnego w formie niestylizowanej i chciałyby dalej doskonalić swoje umiejętności, studiować różnice między regionalnymi odmianami tańców i pogłębiać refleksję nad kulturą taneczną wsi. Warsztaty odbędą się w formie laboratoryjnej, w niewielkiej grupie i przy muzyce na żywo.Podczas trzeciego spotkania przyjrzymy się i przetańczymy bardzo zróżnicowany repertuar taneczny regionu kieleckiego, tylko z nazwy ograniczony do trzech tańców: oberka, polki i mazur-polki. Obejmie on obszar od Łośny (czyli Wiernej Rzeki z utworów Żeromskiego) w okolicach Małogoszczy po ujście Kamiennej do Wisły koło Solca. Być może czynnikiem, który wpływa na różnorodność tańców, jest występowanie tu gór, lasów, terenów podmokłych. Dość powiedzieć, że na tym dość małym obszarze mamy kilka znacznie różniących się odmian oberka, nawet jeśli chodzi o nazwę. Również polki różnią się już na pierwszy rzut oka. Skupimy się na dostrzeganiu i praktycznym wykorzystywaniu tanecznego bogactwa regionu – od kroku podstawowego począwszy, a skończywszy na ozdobnikach.
Do tańca zagrają:
Kapela Czyli kieleckie, czyli Katarzyna Andrzejowska, Joanna i Stanisław Strelnikowie.PIĄTEK 6/12/2019
18:00—20:30

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20ZAPISY:

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia.
REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Formularz zawiera też więcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.Grzegorz Ajdacki
Z wykształcenia geograf, z zamiłowania tancerz, regionalista, krajoznawca i etnograf. Od wielu lat zajmuje się niekonwencjonalnymi sposobami przekazywania praktycznej wiedzy o kulturze. Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych - prowadzi zajęcia, warsztaty, potańcówki i inne projekty taneczne w Polsce i zagranicą. Jednocześnie wciąż pogłębia swoją wiedzę, ucząc się od wiejskich tancerzy.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Prezes Stowarzyszenia „Dom Tańca” w latach 2007-2016.


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kują 2019-2021". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program


<< W Ambasadzie muzy kują!
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna