48h! Adamczykowie ● 29–30.11.2019
48h! Adamczyki

Czesław Adamczyk gra na harmonii, lata 50.
Zdjęcie z albumu rodzinnego Adamczyków, dzięki uprzejmości Katarzyny Zedel.
Oryginalne zdjęcie czarno-białe. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na dwudniowe warsztaty tradycyjnej muzyki wiejskiej Radomszczyzny.
Tym razem spotkamy się z wyjątkowymi mistrzami tradycji muzycznych z okolic Szydłowca — braćmi Czesławem (ur. 1935) i Janem (ur. 1936) Adamczykami z Leszczyn. Obydwaj panowie grają na harmonii pedałowej i skrzypcach. Pan Jan również śpiewa. Pan Czesław jest uznanym twórcą i renowatorem harmonii trzyrzędowych i akordeonów.

Muzykancka rodzina Adamczyków słynęła na całą okolicę od pokoleń. Bracia Adamczykowie od lat powojennych aż do połowy lat 80-tych zeszłego stulecia tworzyli najsłynniejszą w okolicy kapelę weselną. Zamówień na grania mieli tyle, że często dobierali sobie innych muzykantów do składu. Grywali również z młodszym rodzeństwem: Jerzym, Krystyną i Ryszardem.

Bracia grają w stylu i tempach, jakie dawniej ceniono w ich okolicach. Kapela Adamczyków z Leszczyn słynęła z szybkiego — „ścigłego” wykonywania mazurków, oberków i polek, a wraz z nastawaniem nowej mody również tang, fokstrotów i walczyków. Mają też wciąż w pamięci wiele historii z dawnych wesel, które bywały nieraz bardzo męczące dla muzykantów.

Choć pan Jan od początku grywał z harmonią, jego gra skrzypcowa zachowała bardzo bogatą ornamentykę melodii, charakterystyczną zwłaszcza dla wywodzących się ze śpiewu mazurków. To głównie te melodie stanowią trzon repertuaru, który chętnie przekazuje uczniom. Wygrywane energicznie na skrzypcach i harmonii pedałowej z towarzyszeniem bębenka lub barabanu, mają służyć tak jak dawniej — przede wszystkim do tańca.

Bracia Adamczykowie nadal muzykują przy różnych okazjach, do tańca i posłuchu, często wraz z uczniami — Katarzyną Zedel i Kacprem Ciasiem. Spotkania przy muzyce to okazja do wspominania dawnych czasów i muzykowania w starym stylu, grania „z muzykańską werwą”.29–30/11/2019
29/11 (piątek)
18:00–20:00 – warsztaty
20:30–01:00 – potańcówka
30/11 (sobota)
11:30–13:30 – warsztaty
13:30–14:30 – przerwa obiadowa
14:30–16:30 – warsztaty

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20ZAPISY NA WARSZTATY:

Warsztaty przeznaczone są dla średniozaawansowanych i zaawansowanych skrzypków, harmonistów i akordeonistów. Niezbędna umiejętność przyswojenia melodii ze słuchu.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia.

REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Formularz zawiera też więcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.Katarzyna Zedel
Urodzona w 1980 r. we wsi Świba w byłym woj. kaliskim (dziś wielkopolskie), od dwóch lat mieszkanka Pawłowa, również wywodząca się z rodziny muzykanckiej – ojciec grał na gitarze w zespole weselnym, dziadek grał muzykę wiejską na harmonijce ustnej a pradziadek na harmonii ręcznej tzw. „czarnej”, samouk, pasjonatka tradycji muzycznych regionu szydłowieckiego i radomskiego.

Kacper Ciaś
Urodzony w 1992 r., pochodzi z Błaszkowa k. Stąporkowa (woj. świętokrzyskie), z pogranicza regionów etnograficznych radomskiego i kieleckiego. Uczeń Jana Adamczyka od 2008 roku, fascynat tradycyjnej muzyki szydłowieckiej, świętokrzyskiej i radomskiej, miłośnik brzmienia harmonii pedałowych. Muzykowanie ma w genach – jego pradziadek i dziadek grywali na harmonii.


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kują 2019-2021". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna