Będę dźwięczny! Warsztaty z Piotrem Kaznowskim ● 30-31.10.2019
SkrzypceBędę dźwięczyny! Warsztaty skrzypcowe z Piotrem Kaznowskim
Skrzypek Stanisław Klejnas na swoim podwórku z uczniami, Raducz 1980.
Fot. Andrzej Bieńkowski
Źródło: Archiwum Muzyki Wiejskiej.


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Będę dźwięczny!" — tym razem poświęcone skrzypcom.Stanisław Klejnas zmarł, gdy miałem 7 lat. Pierwszy raz usłyszałem go (dosłownie „go”, bo nie były to jego skrzypce) w utworze Grzegorza Ciechowskiego /Gawęda o skrzypku i diable/ dekadę później. Ale wtedy bardziej interesowały mnie riffy gitarowe. Musiało minąć jeszcze 15 lat, żebym usłyszał Klejnasa grającego na skrzypcach — tym razem uwiecznionego przez Andrzeja Bieńkowskiego — i była to miłość od pierwszego słyszenia. „Taki skrzypek, był na całą okolicę, był, najlepszy skrzypek był!”

Zapraszam na warsztaty, podczas których spróbuję wprowadzić w meandry samodzielnej nauki tanecznej muzyki ludowej z nagrań archiwalnych. Warsztaty będą podzielone na dwie części — „słuchanie” i „interpretowanie”.

Zaczniemy od słuchania, żeby wspólnie ustalić, co konieczne jest do usłyszenia, żeby samodzielnie odtworzyć taneczny utwór ludowy. Porozmawiamy o paradoksie indywidualizmu (jak znaleźć złoty środek między byciem muzykanckim zombie a staniem się nadwiślańskim potworem Frankensteina). Spróbujemy ustalić, co to w ogóle znaczy grać do tańca.

W drugiej części spróbujemy zaaplikować te przemyślenia do konkretnego materiału muzycznego. Zastanowimy się w praktyce, czy muzyka ludowa to tylko „ładne melodie”, czy definiuje ją coś innego. Jak przemienić skrzypce (a może raczej: kapelę) w maszynkę porywającą do tańca, czyli będzie też parę słów o technice i graniu w zespole.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do skrzypków, jednak obecność chętnych basistów i bębnistów mile widziana. Nie są to warsztaty repertuarowe, lecz wymagana jest umiejętność przyswojenia utworów ludowych ze słuchu w trakcie warsztatów.

Piotr Kaznowski
30—31/10/2019

ŚRODA
18:00—20:45

CZWARTEK
18:00—21:00 z krótką przerwą

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20, WarszawaZAPISY:

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia.

REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Formularz zawiera też więcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.Piotr Kaznowski (1981) — z wykształcenia i „konieczności” filozof. Na skrzypcach ludowych gra od 7 lat prawie wyłącznie repertuar Stanisława Klejnasa z Raducza. Naukę gry na skrzypcach zaczął pod okiem Bartosza Niedźwieckiego w /Kapeli Mazowieckiej/, potem uczył się sam. Choć jest laureatem lokalnych przeglądów muzyki ludowej (Maciejowiece, Sieradz), Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Festiwalu Nowa Tradycja („PKP Raducz”), nie lubi koncertować — woli grać do tańca. W miarę regularnie można go usłyszeć na warsztatach warszawskiego Domu Tańca.


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kują 2019-2021". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna