Taniec dla roztańczonych - kajockie ● 24.10.2019
Taniec dla roztańczonych
Piotr Gaca i Józef Papis, muzykanci z Przystałowic. Przystałowice, 1945-1949
Źródło: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Oryginalne zdjęcie czarno-białe. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Taniec dla roztańczonych”. Warsztaty w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej poprowadzi jeden z najbardziej doświadczonych tancerzy i nauczycieli niestylizowanego tańca w kraju, Grzegorz Ajdacki.
Zajęcia przeznaczone są dla osób przynajmniej średniozaawansowanych, które chciałyby dalej doskonalić swoje umiejętności, studiować różnice między regionalnymi odmianami tańców i pogłębiać refleksję nad kulturą taneczną wsi. Warsztaty odbędą się w formie laboratoryjnej, w niewielkiej grupie i przy muzyce na żywo.Podczas najbliższych warsztatów przyjrzymy się mikroregionalnemu, kajockiemu* sposobowi tańczenia mazurków/oberków oraz polek. Jeśli wystarczy czasu, zużytkujemy go na inne, rzadziej tańczone tańce. Najwięcej czasu poświęcimy na cechy szczególne wirowania i ozdabiania w tym mikroregionie. Jednocześnie skoncentrujemy się na różnicach pomiędzy sposobami ozdabiania poszczególnych tancerzy. Tematyka zajęć zostanie zilustrowana przykładami filmowymi z różnych lat.

Do tańca zagrają Zwykli Ludzie.24/10/2019
CZWARTEK
18:00—20:30 (z krótką przerwą)

Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY:

Uczestnictwo jest bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia.

REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym. Formularz zawiera też więcej informacji o zasadach uczestnictwa. Potwierdzenie rezerwacji miejsca wysyłamy najpóźniej w ciągu 48h od otrzymania zgłoszenia.* Kajocy. To tajemnicze słowo wymaga wyjaśnienia. Usłyszałem je w Radomskim w 1979 roku. Podszedł do mnie pastuch znudzony samotnością. Powiedział, pokazując wieś na horyzoncie, to był Rdzuchów: panie, tam to mieszkają Kajocy, oni grają takie wygibusy na skrzypcach, że aż się chce tańczyć. [...] Mikroregion Kajoków to kilkanaście wsi położonych na północ od Przysuchy (miasta Oskara Kolberga). Kajocy grali niezwykle ekspresyjną, transową muzykę, inną niż sąsiedzi. Twórcami tej odrębności muzycznej jest rodzina Kędzierskich ze Rdzuchowa i ich uczniowie. Pamięć rodziny sięga do muzycznych przodków z początków XIX wieku. Co było wcześniej, nikt już nie pamięta…
Andrzej Bieńkowski, Kajocy. Wokół Kędzierskich


● ● ●

Wydarzenia realizowane w ramach zadania "W Ambasadzie Muzy Kują 2019-2021". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Program Program

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Program
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna