Skrzypce dla rozegranych! Od 18.11






Zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na cykl spotkañ warsztatowych ze skrzypkami - uczniami wiejskich mistrzów.
Zajêcia przeznaczone s± dla skrzypków ¶redniozaawansowanych i zaawansowanych. Wstêp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zg³oszenia za pomoc± formularzy internetowych (linki poni¿ej).


Janusz Prusinowski

18/11 [sobota] w godz. 15:00–18:30 (3h z przerw±)
19/11 [niedziela] w godz. 12:00–15:30 (3h z przerw±)

S³uchaj±c gry wiejskich skrzypków ju¿ po kilku d¼wiêkach, kilku taktach wiemy kto gra. I nie jest to kwestia melodii, ale najró¿niejszych „patentów”, którymi muzykanci prowadz± tancerzy i oczarowuj± s³uchaczy.
Warsztaty bêd± prób± praktycznego wprowadzenia we w³a¶ciwo¶ci indywidualnych stylów wybranych wiejskich Mistrzów. Bêdziemy badaæ i eksperymentowaæ ze strojem, artykulacj±, smyczkowaniem, frazowaniem, rytmem i pulsem, bêdziemy s³uchaæ nagrañ archiwalnych i staraæ siê wydobyæ d¼wiêki i zwroty, które czêsto umykaj± uwadze skupionej na ogarniêciu podstawowej melodii oberka czy mazurka. Siêgniemy po spu¶ciznê mistrzów takich jak Piotr Gaca, Kazimierz Meto, Jan Ciarkowski czy Józef Piechota (byæ mo¿e bêdzie ich wiêcej). Naszym celem tym razem nie bêdzie poznanie repertuaru Mistrzów, ale wnikniêcie w specyfikê ich muzycznej filozofii, oraz inspiracja w poszukiwaniu osobistego stylu ka¿dego z nas.
Janusz Prusinowski

Formularz zg³oszeniowy


Marcin Lorenc

29/11 [¶roda] w godz. 17:30–21:00 (3h z przerw±)
30/11 [czwartek] w godz. 17:30–21:00 (3h z przerw±)

Kujon to sta³y bywalec zabaw w okolicy £êczycy. Preferuje tempa nie¶pieszne, czêsto rubatowane. Jak przysta³o na taniec tradycyjny, wymaga od muzykanta odpowiedniego prowadzenia, ale te¿ zrozumienia dla jego zakrêconej melodii i frazy.
Umiejêtno¶ci te graj±cy mo¿e wykuæ praktyk± i sposobnym æwiczeniem. A zatem bêdziemy wykuwaæ kujony, które mo¿na us³yszeæ od ³êczyckich mistrzów – m. in. skrzypka Tadeusza Kubiaka. Kujmy kujony póki gor±ce!
Marcin Lorenc

Formularz zg³oszeniowy


Maria Stêpieñ

8/12 [pi±tek] w godz. 17:00–20:00 (3h z przerw±)
9/12 [sobota] w godz. 12:00–16:00 (4h z przerw±)

Miêdzy Wis³± a Bzur±, miêdzy £êczyc± a £owiczem le¿y tajemnicza kraina, gdzie króluj± kujawiaki, oberki s± ¿ywe, ale nie ¿wawe, a ¿adnej melodii nie mo¿na zagraæ bez charakterystycznego rubatowania. To tutaj mieszka S³awomir Czekalski – wspania³y harmonista i nauczyciel. On w³a¶nie, jeden z ostatnich ¿yj±cych dzi¶ mistrzów tej krainy, posiada wiedzê tajemn± o bujanych kujawiakach i niespiesznych oberkach. Na warsztatach uchylê r±bka tej tajemnicy i ujawniê kilka sekretów. Bêd± tempa ³agodne i melodie rzewne.
Zapraszam!
Maria Stêpieñ

Formularz zg³oszeniowy


Maciej ¯urek

14/12 [czwartek] w godz. 17:30–21:00 (3h z przerw±)
15/12 [pi±tek] w godz. 17:30–21:00 (3h z przerw±)

Spotkanie robocze po¶wiêcimy graniu kajockich mazurków "ze ¶piewu”. W ¶piewaniu wyrywasów poszukiwaæ bêdziemy nie tylko wzoru tematu melodycznego, ale równie¿ podstawowej wskazówki smyczkowania. W nastêpnym kroku bêdziemy przygl±daæ siê najwa¿niejszym sposobom ogrywania melodii ¶piewu, stosowanym przez Jana Gacê z Przysta³owic Ma³ych. Sposoby te powoduj± co prawda pewne problemy komunikacyjne miêdzy praw± a lew± rêk± skrzypka, ale jednocze¶nie mog± wywo³ywaæ szaleñstwo w¶ród tancerzy i z tego powodu warto je zg³êbiaæ.
Maciej ¯urek

Formularz zg³oszeniowy


● ● ●

Wydarzenie realizowane w ramach zadania "Ambasada Muzyki Tradycyjnej 2017". Dofinansowano ze ¶rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Sto³ecznego Warszawa.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy Miasta Sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna