Łowickie 48h! 27-28.10
Program

Zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na kolejne 48h wypełnione żywą muzyką, tańcem, warsztatami i rozmowami.
W ostatni piątek i sobotę października odbędą się warsztaty z Czesławem Kocembą z Łyszkowic (Łowickie). Wraz z nim spotkanie poprowadzą uczniowie i przyjaciele: Maciej Kurczewski oraz Bartosz Puliński, Jakub Stefanowicz i Jakub Korona z kapeli Diabubu.


Czesław Kocemba uczył się grać u sławnego harmonisty łowickiego Konstantego Kędziory. Jako 13-letni chłopak jeździł z ojcem wozem, potem sam rowerem, na te nauki. Gra też kawałki po Stanisławie Wierciochu – oberki, kujony, ale też nowszy weselny repertuar z lat 1960-tych. Jako 14-latek ograł pierwsze wesele.
Przed wojną w jego okolicy nie było basów, wesela ogrywano ze skrzypcami i bębenkiem; później (w latach 30-stych) pojawiła się półtonówka, potem harmonia trzyrzędowa. Po wojnie pojawiały się nowe instrumenty: kontrabas, trąbka, klarnet, saksofon, kornet.
W latach 1970-1980 grał w miejscowych zespołach folklorystycznych. W 2017 r. Kapela Czesława Kocemby (w składzie: Czesław Kocemba – harmonia, Kazimierz Kowalski – skrzypce i Maciej Kurczewski – baraban) zdobyła główną nagrodę – Basztę – w kategorii kapel na 51. Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Obecnie jeżdżą do niego muzycy z Diabubu, jego uczniem jest Maciej Kurczewski – harmonista, który również naprawia i stroi harmonie.

Źródło: Muzyka Odnaleziona


W PROGRAMIE

piątek 27/10/2017
► 17:00 Warsztaty melodii łowickich na skrzypce, harmonię i akordeon
► 19:30 Rozmowy o muzyce i życiu z Czesławem Kocembą
► 21:00 Potańcówka - do tańca zagrają Kapela Czesława Kocemby i kapela DiaBuBu

sobota 28/10/2017
► 11:30 Warsztaty melodii łowickich na skrzypce, harmonię i akordeon c.d.)ZASADY UCZESTNICTWA

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc warsztatowych ograniczona, obowiązują zgłoszenia przez formularz internetowy.

Uwaga! Do udziału w warsztatach melodii łowickich niezbędne jest opanowanie instrumentu na poziomie umożliwiającym granie melodii ze słuchu oraz posiadanie własnego instrumentu.Wydarzenie realizowane w ramach zadania "Ambasada Muzyki Tradycyjnej 2017". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna