Tabor 2005
Ostałówek
IV Tabor Domu Tańca

Opis Warsztaty Kapele Tancerze Śpiewaczki Koszt Zgłoszenia Mapka Harmonogram

Ostałówek

14 – 21 sierpnia 2005

Już po raz czwarty zapraszamy na "Tabor Domu Tańca", na Radomszczyznę, tym razem do Ostałówka k. Szydłowca.
W tym roku odbedą się m.in:

Sponsor Taboru

*

Warsztaty w trzech dziedzinach (taniec, śpiew, gra na instrumentach) będą stanowiły spójną, uzupełniającą się całość, pozwalającą wynieść z udziału w Taborze realne umiejętności. W tym roku wydłużony został czas poszczególnych warsztatów i ograniczona liczba ich uczestników. Ułatwi to bezpośredni kontakt z prowadzącym, który będzie miał możliwość korygowania każdego z osobna, nie zaburzając rytmu warsztatu. Przynajmniej jedno spotkanie w każdej grupie odbędzie się w obecności „wiejskiego mistrza” – instrumentalisty, tancerza lub śpiewaka jako nauczyciela.

Wszystkie zajęcia będą oparte na muzyce z regionu. Warsztaty śpiewu obejmą naukę przyśpiewek na melodie oberkowe (mazurkowe) i pieśni dłuższych; warsztaty tańca z kolei, podzielone na grupę początkującą i zaawansowaną, będą dotyczyły tylko jednego tańca – oberka-mazurka. Podczas Taboru będzie można uczyć się gry na skrzypcach, basetli, bębenku i harmonii. Uzupełnieniem zajęć praktycznych będą wykłady przybliżające historię muzyki regionu i świat jej wykonawców.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali tzw. „Mały Tabor” – cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci – przyjezdnych i miejscowych. Będą one mogły codziennie uczyć się starych zabaw, gier, piosenek, tańców, a także prostego rękodzieła. Zajęcia poprowadzą osoby przygotowane pedagogicznie, na co dzień pracujące z dziećmi.

Trzy poprzednie spotkania odbywały się we wsi Chlewiska, w tym roku Tabor przeniesie się do wsi Ostałówek (10 km od Chlewisk): zamieszkamy w tutejszej szkole, a wieczorne zabawy z udziałem miejscowych muzyków i zaproszonych gości odbywać się będą w remizie. W Ostałówku wciąż działają ludowi artyści: skrzypek Józef Tkaczyk i zespół śpiewaczy "Ostałki". Liczymy, że ich zaangażowanie w taborowe wydarzenia przyczyni się do głębszego kontaktu uczestników z mieszkańcami wsi i wywołania wartościowych sytuacji w kontekście zabawy.

Obok wiejskich muzykantów, postanowiliśmy pokazać na Taborze ich kontynuatorów – młodych ludzi, przeważnie z miasta, którzy ucząc się od swoich mistrzów i rekonstruując dawną muzykę, stworzyli nową, artystyczną jakość. Chcemy tym samym zainicjować cykliczne spotkania artystów nowego pokolenia, służące wymianie doświadczeń a przede wszystkim popularyzacji muzyki ludowej wśród młodych ludzi.

*

Przewidujemy 40 miejsc w grupach warsztatowych (tanecznych – 20 w początkującej i 20 w zaawansowanej). Decyduje kolejność zgłoszeń poparta wpłatami.

Prócz tego dla dodatkowych kilku osób przewidziany jest warsztat muzyczny (gra na skrzypcach lub harmonii) - czekamy na zgłoszenia.

Nie będzie możliwości dołączania do grup w trakcie tygodniowego cyklu warsztatowego. Grupy będą formowane i dzielone w poniedziałek – pierwszego dnia warsztatów.

Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna